top of page

HELISA 

KOŁO BIOLOGICZNO - CHEMICZNE

Koło biologiczno - chemiczne, HELISA pozwala poszerzyć wiadomości uczniów, którzy interesują się ścisłymi przedmiotami i wiążą swoją przyszłość z zawodem lekarza, farmaceuty, psychologa, analityka medycznego czy weterynarza. Zajęcia są prowadzone w sposób innowacyjny jak w żadnym innym gimnazjum. Grupa Helisa aktywnie udziela się w różnych sferach tych przedmiotów. Uczniowie wyjeżdżają na 3 zasadnicze akcje: Noc Biologów, Tydzień Mózgu, Festiwal Nauki. Uczestnicą w wycieczkach edukacyjnych do Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Zoologicznego (Kraków, Wrocław, Wiedeń), Muzeum Anatomii i Patologii w Krakowie, Wystawa Human Body, ośrodki doświadczalne. Zajęcia prowadzone są w oparciu o praktykę, np. poznawanie budowy serca na przykładzie serca świni, chloroplasty w skórce liścia. Helisa prowadzi akcje prozdrowotne i happeningi ekologiczne, a także aktywnie uczestniczą w przedstawieniach szkolnych. Uczniowie wyjeżdżają także na wykłady na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski a także do księgarni naukowej de revolutionibus books&cafe. Myśl przewodnia, biologia - królowa nauk

Skąd ta nazwa? Jeśli ktoś choć trochę interesuje się biologią to wie, że nazwa pochodzi od DNA - czyli kwasu deoksyrybonukleinowego, który jest skręcony w tzw. HELISĘ.

James D. Watson Ur. 1928. Genetyk i biochemik amerykański. W marcu 1953r mając 25 lat, wraz z F.H.C. Crickiem i Rosalind Franklin, opracował w Laboratorium Cavendisha model budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA, za co, wraz z Crickiem i M.H.F. Wilkinsem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii za rok 1962. W latach 1958–1976 profesor Uniwersytetu Harvarda w Cambridge, od 1968 do przejścia na emeryturę w 2007, dyrektor Cold Spring Harbor Laboratory w Nowym Jorku. Członek m.in. Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

James Watson był jednym z pomysłodawców i został pierwszym szefem programu The Human Genome Project, który miał za zadanie zsekwencjonowanie całego genomu człowieka.

bottom of page