top of page

 

 

„Uliczka integracyjna – oswoić niepełnosprawność”.

W ramach projektu na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach, Helisa promowała  integrację  osób zdrowych i niepełnosprawnych, uczniowie aktywnie zdobywali wiedzę o typach niepełnosprawności i codziennym życiu, a także barierach pokonywanych przez osoby niepełnosprawne. Uczennice wdrażały się w różne sytuacje próbując pokonać trudności z jakimi stykają się osoby niepełnosprawne  ruchowo, niedosłyszące czy słabo widzące.

uczennice z kółka biologicznego .....

Maj

Helisa szkoląc sie z Pierwszej Pomocy miała możliwość zapoznania się z działaniem  automatycznego defibrylatora zewnętrznego w skrócie AED. Jest to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji.

Po licznych badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.

Najczęstszą przyczyną zatrzymania krążenia jest migotanie komór, jest to zaburzenie rytmu serca, polegające na szybkiej i nieskoordynowanej pracy serca, które jeśli nie zostanie szybko przerwane prowadzi do śmierci.

AED po uruchomieniu wykorzystuje komunikaty głosowe oraz rysunki w celu instruowania ratownika podczas reanimacji, która składa się z resuscytacji krążeniowo oddechowej i defibrylacji.

KONKURS "MISTRZ BIOLOGII"

Maj

Sprawdź swoje wiadomości biorąc udział w konkursie.

Zagadnienia:

klasa I - komórki, tkanki, bakterie, protisty, glony, grzyby, mszaki, paprotniki, nasienne.

klasa II- zwierzęta,  skóra, układ  szkieleowo-mięśniowowy, układ pokarmowy, układ krwionośny,układ limfatyczny.

klasa III- układ wydalniczy, układ hormonalny, układ rozrodczy, układ nerwowy, genetyka.

ZGŁOSZENIA DO 13 MAJA

KONKURS Z CHEMII

Kwiecień

Zapraszam do udziału w konkursie "Mendelejewa znam osobiście". Obejmuje on zagadnienia dotyczące znajomości układu okresowego pierwiastków, łącznie z umiejętnością wykonywania zadań dotyczących ukladu okresowego.

Zagadnienia: pierwiastki, wartościowość, odczytywanie informacji o danym pierwiastku, model atomu, wzory sumaryczne i strukturalne, stosunek masowy, procentowy.

ZGŁOSZENIA DO 13 MAJA

Nasi absolwenci

kwiecień 2015

Choć już w liceum, nasze dziewczyny dalej poszerzają swoje wiadomości biologiczno-chemiczne. Właśnie skończyły 2 miesięczne warsztaty organizowane przez Uniwersytet Jagielloński.

pobierz prezentację

Piórniki z filcu, czyli zrób to sam

marzec 2015

Uczniowie z kółka helisa rozwijali swój mózg wykonując własne rękodzieło.

NOC BIOLOGÓW

luty

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz czwarty uczestniczył w kolejnej edycji Nocy Biologów, która odbyła się w styczniu. Większość spotkań jest organizowana na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego w budynkach Instytutu Zoologii i Instytutu Nauk o Środowisku. Helisa też tam była

poprawa I półrocza- zagadnienia

styczeń

 

Zagadnienia konieczne do opanowania, aby zaliczyć I półrocze z chemii i biologii.

 

do pobrania

ZDJĘCIA - WIEDEŃ

styczeń

Szczegółowy harmonogram wycieczki do WIEDNIA

17 listopad

do pobrania

1/1

Please reload

bottom of page