top of page

AIDS w Polsce - problem nadal aktualny.

Wszechświat, opracowała Martyna Gałus

 

Liczba osób zakażonych wirusem HIV a w następstwie AIDS wciąż rośnie. Istotny jest fakt, że każdy może zostać zakażony, w związku z tym wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi. Na świecie każdego dnia zakaża się HIV ok. 14 tys. osób a ok. 8 tys. umiera  z powodów związanych z tą chorobą. Na początku lat 80, ubiegłego wieku wybuchła na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych epidemia nowej, nieuleczalnej choroby która dość szybko ogarnęła inne rejony USA, a potem inne kraje i kontynenty. W latach 1983/84 wykryto sprawcę

Dlaczego starzejemy się i umieramy?

Wszechświat, opracowała Paulina Kucharska

Jak wiadomo, wszystkie organizmy o bardziej skomplikowanej budowie, takie jak kręgowce lub stawonogi nie mogą rozmnażać z jednej losowo wybranej komórki ciała, ale ze specjalnych komórek pochodzących z linii rozrodczej. Uznaje się, że bakterie są potencjalnie nieśmiertelne, ponieważ przy podziale na dwa różne osobniki mają tę samą szansę przeżycia do następnego podziału. Również potencjalnie nieśmiertelne są organizmy, które rozmnażają się wegetatywnie (przez podział lub przez pączkowanie).

Aby zrozumieć przyczyny podziału organizmu na somę i linę rozrodczą trzeba mieć na uwadze dwa zjawiska:

PRIONY

Wszechświat, opracowała Paulina Michałków

Przed kilkunastoma laty światem nauki wstrząsnęło wykrycie prionów-bardzo groźnych czynników chorobotwórczych.

Pod koniec XXw. Stanley Prusiner dokonał przełomowego odkrycia-wykrył priony, tzw. białka PrP, a tagże sformułował teorię, jakoby mogły wywoływać choroby.W 1997r. został odznaczony Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny.

Piony to białkowe cząstki. Geny kodujące ich syntezę występują w materiale genetycznym wielu organizmów np. ssaków, ptaków czy owadów.

 

NEUROBIOLOGIA OPTYMIZMU

Wszechświat. opracowała Aleksandra Goląb

Optymizm przynosi  korzyści. Jest korzystny dla zdrowia fizycznego, optymiści żyją dłużej, lepiej im się powodzi w pracy, nauce, chętniej uprawiają sport i zdrowo się odżywiają.

Optymizm (optymistyczna tendencyjność poznawcza) można zdefiniować jako różnicę pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Jeśli oczekiwania są większe niż rzeczywistość to mówimy o optymizmie, jeśli jednak to rzeczywistość jest lepsza niż oczekiwania mówimy o pesymizmie.

Glej – wróg czy przyjaciel

Wszechswiat. opracowała Paulina Kucharska

 

Pozornie wydaje się bardzo logiczne, że neurony są najważniejszym elementem składowym układu nerwowego, ponieważ to właśnie one przewodzą impulsy elektryczne i przetwarzają informacje napływające do mózgu. O ile rola neuronów jest stosunkowo dobrze poznana, to rola gleju wciąż wymaga intensywnych badań.

Historia badań  komórek glejowych sięga XIX wieku. W latach 1852- 1934 Santiago Ramóny Cajal wyróżnił trzy podstawowe rodzaje komórek glejowych: o kształcie gwieździstym, o postaci włóknistej z licznymi wypustkami oraz o formie protoplazmatycznej. Dopiero brat Santiago, Pedro Ramón y Cajal docenił rolę gleju i wysunął hipotezę, że te komórki tworzą rodzaj izolatora neuronów, który zapobiega niepożądanemu rozprzestrzenieniu się impulsów neuronalnych.

1/1

Please reload

bottom of page