top of page

Zajęcia z koła biologiczno - chemicznego czyli koło HELISA

Na ostatnich zajęciach Helisa rozpoczeła zajęcia praktyczne, dotyczyły one anatomii człowieka. Na przykładzie żołądka świni poznawaliśmy jego budowę i funkcję. Była to "sekcja" najtrudniejsza, niestety zapach nie był przyjemny.

Po dłuższej przerwie Helisa zebrała się na piątkowych zajęciach.  Pracę z mikroskopem rozpoczęliśmy od  zrobienia preparatów, na których ( pod mikroskopem) mogliśmy zaobserwować aparaty szparkowe, tkanke przewodzącą, komórki skórki cebuli,  itp. A oto wyniki naszej pracy.

Na ostatnich zajęciach zgłębialiśmy budowę nerki na przykładzie nerki świni. W oparciu o karty pracy rozpoczęliśmy zadania. Zaopatrzeni w odpowiednie narzędzia rozcięliśmy nerkę, aby przypomnieć sobie jej budowe wewnętrzną, która jest ścisle związana z jej funkcją.

W ostatni piątek cała grupa - Helisa zebrała się w sali biologicznej o umówionej godzinie. Nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich dzień, w którym to mieliśmy z bliska przyjrzeć się budowie jednego z narządów wewnetrznych. Pani przyniosła olbrzymie serca świni, które z początku wszystkich nas przeraziły. Dostaliśmy również karty pracy, na których dokładnie wyjaśnione było, co musimy robić, krok po kroku. Jak prawdziwi profesjonaliści założyliśmy rękawiczki i w parach wykonywaliśmy zadania. Na początku rozcięliśmy przednią cześć serca i dokładnie przyglądaliśmy się jego wnętrzu. W praktyce dowiedzieliśmy się, gdzie znajdują się komory i przedsionki, gdzie wystepują zastawki i jaką funkcję pełnią, a także poznaliśmy położenie i różnice w budowie naczyń krwionośnych (tetnicy płucnej, żyły glownej, aorty i naczyn wieńcowych),  Następnie pobraliśmy niewielki materiał, z którego wykonaliśmy preparat do badania pod mikroskopem. Dzięki piątkowym zajęciom, ten narząd nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Bawiliśmy się świetnie i z pewnością zapamiętamy te wydarzenie na długo. Czeka na nas jeszcze wiele innych narządów do zbadania, co będzie następne?

bottom of page